HOME > ニュース >

テイラー・スウィフト、スティーヴィー・ワンダー、ケンドリック・ラマー、アデル、アラバマ・シェイクスらがグラミー賞授賞式にてパフォーマンスを披露、受賞結果発表

2016/02/16 14:52掲載
Taylor Swift
Taylor Swift
テイラー・スウィフト、スティーヴィー・ワンダー、ケンドリック・ラマー、アデル、The Weeknd、アラバマ・シェイクス、ジャスティン・ビーバー、ミゲルらが第58回グラミー賞授賞式にてパフォーマンスを披露。映像がネットに。

また受賞作品および受賞者が発表されています。主要4部門は

最優秀レコード賞:マーク・ロンソン feat. ブルーノ・マーズ「Uptown Funk」
最優秀アルバム賞:テイラー・スウィフト『1989』
最優秀楽曲賞:エド・シーラン「Thinking Out Loud」
最優秀新人賞:メーガン・トレイナー

がそれぞれ受賞しています。その他の受賞結果はページ下で。

●Michael Jackson Tribute w/ Miguel, Greg Phillinganes


●Taylor Swift - “Out Of The Woods”


●The Weeknd - “Can’t Feel My Face”/”In The Night”


●Andra Day & Ellie Goulding -“Rise Up” / “Love Me Like You Do”


●Lionel Richie Tribute with Demi Lovato, John Legend, Meghan Trainor, Luke Bryan, Tyrese Gibson & Lionel Richie


●Little Big Town - “Girl Crush”


●Stevie Wonder & Pentatonix - Maurice White Tribute




●Tori Kelly & James Bay - “Hollow”/”Let It Go”


●Kendrick Lamar - “The Blacker The Berry”/”Alright”/”Untitled 3″




●Adele - “All I Ask”






●Justin Bieber with Diplo & Skrillex - “Love Yourself”/”Where Are U Now”


●Alabama Shakes




●Pitbull - Bad Man ft. Robin Thicke & Travis Barker

2016 Grammy Award winners (winners in bold)



Album of the Year

Alabama Shakes, Sound and Color

Kendrick Lamar, To Pimp a Butterfly

Chris Stapleton, Traveller

Taylor Swift, 1989

The Weeknd, Beauty Behind the Madness



Song of the Year

Kendrick Lamar, "Alright"

Taylor Swift, "Blank Space"

Little Big Town, "Girl Crush"

Wiz Khalifa feat. Charlie Puth, "See You Again"

Ed Sheeran, "Thinking Out Loud"



Record of the Year

D'Angelo and the Vanguard, "Really Love"

Mark Ronson feat. Bruno Mars, "Uptown Funk"

Ed Sheeran, "Thinking Out Loud"

Taylor Swift, "Blank Space"

The Weeknd, "Can't Feel My Face"



Best New Artist

Courtney Barnett

James Bay

Sam Hunt

Tori Kelly

Meghan Trainor



Best Pop Solo Performance

Kelly Clarkson, "Heartbeat Song"

Ellie Goulding, "Love Me Like You Do"

Ed Sheeran, "Thinking Out Loud"

Taylor Swift, "Blank Space"

The Weeknd, "Can't Feel My Face"



Best Pop Duo/Group Performance

Florence and the Machine, "Ship to Wreck"

Maroon 5, "Sugar"

Mark Ronson feat. Bruno Mars, "Uptown Funk"

Taylor Swift feat. Kendrick Lamar, "Bad Blood"

Wiz Khalifa feat. Charlie Puth, "See You Again"



Best Traditional Pop Vocal Album

Tony Bennett and Bill Charlap, The Silver Lining: The Songs of Jerome Kern


Bob Dylan, Shadows in the Night

Josh Groban, Stages

Seth MacFarlane, No One Ever Tells You

Barry Manilow (& Various Artists), My Dream Duets



Best Pop Vocal Album

Kelly Clarkson, Piece by Piece

Florence and the Machine, How Big, How Blue, How Beautiful

Mark Ronson, Uptown Special

Taylor Swift, 1989

James Taylor, Before This World



Best Dance Recording

Above & Beyond feat. Zoë Johnston, "We're All We Need"

The Chemical Brothers, "Go"

Flying Lotus feat. Kendrick Lamar, "Never Catch Me"

Galantis, "Runaway (U & I)"

Skrillex and Diplo With Justin Bieber, "Where Are Ü Now"



Best Dance/Electronic Album

Caribou, Our Love

The Chemical Brothers, Born in the Echoes

Disclosure, Caracal

Jamie xx, In Colour

Skrillex and Diplo, Skrillex and Diplo Present Jack Ü



Best Rap Performance

J. Cole, "Apparently"

Drake, "Back to Back"

Fetty Wap, "Trap Queen"

Kendrick Lamar, "Alright"

Nicki Minaj feat. Drake and Lil Wayne, "Truffle Butter"

Kanye West feat. Theophilus London, Allan Kingdom, and Paul McCartney, "All Day"



Best Rap/Sung Collaboration

Big Sean feat. Kanye West and John Legend, "One Man Change the World"

Common and John Legend, "Glory"

Jidenna feat. Roman GianArthur, "Classic Man"

Kendrick Lamar feat. Bilal, Anna Wise, and Thundercat, "These Walls"

Nicki Minaj feat. Drake, Lil Wayne, and Chris Brown, "Only"



Best Rap Song

Kanye West, "All Day"

Kendrick Lamar, "Alright"

Drake, "Energy"

Common and John Legend, "Glory"

Fetty Wap, "Trap Queen"



Best Rap Album

J. Cole, 2014 Forest Hills Drive

Dr. Dre, Compton

Drake, If You're Reading This It's Too Late

Kendrick Lamar, To Pimp a Butterfly

Nicki Minaj, The Pinkprint



Best Country Solo Performance

Cam, "Burning House"

Chris Stapleton, "Traveller"

Carrie Underwood, "Little Toy Guns"

Keith Urban, "John Cougar, John Deere, John 3:16"

Lee Ann Womack, "Chances Are"



Best Country Duo/Group Performance

Brothers Osborne, "Stay A Little Longer"

Joey + Rory, "If I Needed You"

Charles Kelley, Dierks Bentley, and Eric Paslay, "The Driver"

Little Big Town, "Girl Crush"

Blake Shelton feat. Ashley Monroe, "Lonely Tonight"



Best Country Song

Lee Ann Womack, "Chances Are"

Tim McGraw, "Diamond Rings and Old Barstools"

Little Big Town, "Girl Crush"

Brandy Clark, "Hold My Hand"

Chris Stapleton, "Traveller"



Best Country Album

Sam Hunt, Montevallo

Little Big Town, Pain Killer

Ashley Monroe, The Blade

Kacey Musgraves, Pageant Material

Chris Stapleton, Traveller



Best Rock Performance

Alabama Shakes, "Don't Wanna Fight"

Florence and the Machine, "What Kind of Man"

Foo Fighters, "Something From Nothing"

Elle King, "Ex's & Oh's"

Wolf Alice, "Mona Lisa Smile"



Best Metal Performance

August Burns Red, "Identity"

Ghost, "Cirice"

Lamb of God, "512"

Sevendust, "Thank You"

Slipknot, "Custer"



Best Rock Song

Alabama Shakes, "Don't Wanna Fight"


Elle King, "Ex's & Oh's"

James Bay, "Hold Back the River"

Highly Suspect, "Lydia"

Florence and the Machine, "What Kind of Man"



Best Rock Album

James Bay, Chaos and the Calm

Death Cab for Cutie, Kintsugi

Highly Suspect, Mister Asylum

Muse, Drones

Slipknot, The Gray Chapter



Best Alternative Music Album

Alabama Shakes, Sound & Color


Björk, Vulnicura

My Morning Jacket, The Waterfall

Tame Impala, Currents

Wilco, Star Wars



Best R&B Performance

Tamar Braxton, "If I Don't Have You"

Andra Day, "Rise Up"

Hiatus Kaiyote, "Breathing Underwater"

Jeremih feat. J. Cole, "Planes"

The Weeknd, "Earned It"



Best Traditional R&B Performance

Faith Evans, "He Is"

Lalah Hathaway, "Little Ghetto Boy"

Jazmine Sullivan, "Let It Burn"

Tyrese, "Shame"

Charlie Wilson, "My Favorite Part of You"



Best R&B Song

Miguel, "Coffee"

The Weeknd, "Earned It"

Jazmine Sullivan, "Let It Burn"

D'Angelo, "Really Love"

Tyrese, "Shame"



Best Urban Contemporary Album

The Internet, Ego Death

Kehlani, You Should Be Here

Lianne La Havas, Blood

Miguel, Wildheart

The Weeknd, Beauty Behind the Madness



Best R&B Album

Leon Bridges, Coming Home

D'Angelo and the Vanguard, Black Messiah

Andra Day, Cheers to the Fall

Jazmine Sullivan, Reality Show

Charlie Wilson, Forever Charlie



Best Spoken Word Album

Patti Smith, Blood on Snow (Jo Nesbø)

Dick Cavett, Brief Encounters: Conversations, Magic Moments, and Assorted Hijinks

Jimmy Carter, A Full Life: Reflections at Ninety

Janis Ian & Jean Smart, Patience and Sarah (Isabel Miller)

Amy Poehler, Yes Please



Best Comedy Album

Lisa Lampanelli, Back to the Drawing Board

Wyatt Cenac, Brooklyn

Jay Mohr, Happy. And a Lot.

Craig Ferguson, Just Being Honest

Louis C.K., Live at Madison Square Garden



Best Musical Theater Album

An American In Paris

Fun Home

Hamilton

The King and I

Something Rotten!



Best New Age Album

Paul Avgerinos
, Grace

Madi Das, Bhakti Without Borders

Catherine Duc, Voyager

Pater Kater, Love

Ron Korb, Asia Beauty



Best Improvised Jazz Solo

Joey Alexander, "Giant Steps"

Christian McBride, "Cherokee"

Donny McCaslin, "Arbiters of Evolution"

Joshua Redman, "Friend or Foe"

John Scofield, "Past Present"



Best Jazz Vocal Album

Karrin Allyson, Many a New Day: Karrin Allyson Sings Rodgers & Hammerstein

Denise Donatelli, Find a Heart

Lorraine Feather, Flirting With Disaster

Jamison Ross, Jamison

Cécile McLorin Salvant, For One to Love



Best Jazz Instrumental Album

Joey Alexander, My Favorite Things

Terence Blanchard feat. the E-Collective, Breathless

Robert Glasper & the Robert Glasper Trio, Covered: Recorded Live at Capitol Studios

Jimmy Greene, Beautiful Life

John Scofield, Past Present



Best Large Jazz Ensemble Album

Gil Evans Project, Lines of Color

Marshall Gilkes & WDR Big Band, Köln

Arturo O'Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra, Cuba: The Conversation Continues

Maria Schneider Orchestra, The Thompson Fields

Patrick Williams, Home Suite Home



Best Latin Jazz Album

Eliane Elias, Made in Brazil

The Rodriguez Brothers, Impromptu

Gonzalo Rubalcaba, Suite Caminos

Wayne Wallace Latin Jazz Quintet, Intercambio

Miguel Zenón, Identities Are Changeable



Best Gospel Performance/Song

Anthony Brown & Group Therapy, "Worth [Live]"

Kirk Franklin; "Wanna Be Happy?"

Travis Greene, "Intentional"

Israel & NewBreed feat. Yolanda Adams, "How Awesome Is Our God [Live]"

Brian Courtney Wilson, "Worth Fighting For [Live]"



Best Contemporary Christian Music Performance/Song

Francesca Battistelli, "Holy Spirit"

Crowder, "Lift Your Head Weary Sinner (Chains)"

Matt Maher, "Because He Lives (Amen)"

Third Day feat. All Sons & Daughters, "Soul on Fire"

Tobymac feat. Mr. Talkbox, "Feel It"



Best Gospel Album

Karen Clark Sheard, Destined to Win [Live]

Dorinda Clark-Cole, Living It

Tasha Cobbs, One Place Live

Israel & NewBreed, Covered: Alive in Asia [Live]

Jonathan McReynolds, Life Music: Stage Two



Best Contemporary Christian Music Album

Jason Crabb, Whatever the Road

Lauren Daigle, How Can It Be

Matt Maher, Saints and Sinners

Tobymac, This Is Not a Test

Chris Tomlin, Love Ran Red



Best Roots Gospel Album

The Fairfield Four, Still Rockin' My Soul

Karen Peck & New River, Pray Now

Point of Grace, Directions Home (Songs We Love, Songs You Know)



Best Latin Pop Album

Pablo Alborán, Terral

Alex Cuba, Healer

Ricky Martin, A Quien Quiera Escuchar (Deluxe Edition)

Alejandro Sanz, Sirope

Julieta Venegas, Algo Sucede



Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

Bomba Estereo, Amanecer

La Cuneta Son Machín, Mondongo

Natalia Lafourcade, Hasta La Raíz

Monsieur Periné, Caja De Música

Pitbull, Dale



Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Banda El Recodo De Don Cruz Lizarraga, Mi Vicio Mas Grande

La Maquinaria Norteña, Ya Dime Adiós

Los Cojolites, Zapateando

Los Tigres Del Norte, Realidades - Deluxe Edition

Mariachi Los Camperos De Nati Cano, Tradición, Arte Y Pasión



Best Tropical Latin Album

José Alberto "El Canario" & Septeto Santiaguero, Tributo A Los Compadres: No Quiero Llanto

Rubén Blades with Roberto Delgado & Orchestra, Son De Panamá

Guaco, Presente Continuo

Juan Luis Guerra 4.40, Todo Tiene Su Hora

Victor Manuelle, Que Suenen Los Tambores



Best American Roots Performance

Béla Fleck and Abigail Washburn, "And Am I Born to Die"

Buddy Guy, "Born to Play Guitar"

The Milk Carton Kids, "City of Our Lady"

Punch Brothers, "Julep"

Mavis Staples, "See That My Grave Is Kept Clean"



Best American Roots Song

The Mavericks, "All Night Long"

Don Henley & Merle Haggard, "The Cost of Living"

Punch Brothers, "Julep"

Emmylou Harris & Rodney Crowell, "The Traveling Kind"

Jason Isbell, "24 Frames"



Best Americana Album

Brandi Carlile, The Firewatcher's Daughter

Emmylou Harris & Rodney Crowell, The Traveling Kind

Jason Isbell, Something More Than Free

The Mavericks, Mono

Punch Brothers, The Phosphorescent Blues



Best Bluegrass Album

Dale Ann Bradley, Pocket Full of Keys

Rob Ickes & Trey Hensley, Before the Sun Goes Down

Doyle Lawson & Quicksilver, In Session

Ralph Stanley & Friends, Man of Constant Sorrow

The Steeldrivers, The Muscle Shoals Recordings



Best Blues Album

Cedric Burnside Project, Descendants of Hill Country

Shemekia Copeland, Outskirts of Love

Buddy Guy, Born to Play Guitar

Bettye LaVette, Worthy

John Primer & Various Artists, Muddy Waters 100



Best Folk Album

Norman Blake, Wood, Wire & Words

Béla Fleck and Abigail Washburn, Béla Fleck and Abigail Washburn

Rhiannon Giddens, Tomorrow Is My Turn

Patty Griffin, Servant of Love

Glen Hansard, Didn't He Ramble



Best Regional Roots Music Album

Jon Cleary, Go Go Juice


Natalie Ai Kamauu, La La La La

Keali'i Reichel, Kawaiokalena

The Revelers, Get Ready

Windwalker and the MCW, Generations



Best Reggae Album

Rocky Dawuni, Branches of the Same Tree

Jah Cure, The Cure

Barrington Levy, Acousticalevy

Luciano, Zion Awake

Morgan Heritage, Strictly Roots



Best World Music Album

Gilberto Gil, Gilbertos Samba Ao Vivo

Angelique Kidjo, Sings

Ladysmith Black Mambas with Ella Spira & the Inala Ensemble, Music From Inala

Anoushka Shankar, Home

Zumba Prison Project, I Have No Everything Here



Best Children's Album

José-Luis Orozco, ¡Come Bien! Eat Right!

Gustafer Yellowgold, Dark Pie Concerns

Tim Kubart, Home

Lori Henriques, How Great Can This Day Be

Molly Ledford & Billy Kelly, Trees



Best Compilation Soundtrack for Visual Media

Various Artists, Empire: Season 1

Various Artists, Fifty Shades of Grey

Various Artists, Glen Campbell: I'll Be Me

Various Artists, Pitch Perfect 2

Various Artists, Selma



Best Score Soundtrack for Visual Media

Antonio Sanchez, Birdman


Alexandre Desplat, The Imitation Game

Hans Zimmer, Interstellar

Jóhann Jóhannsson, The Theory of Everything

Justin Hurwitz, Whiplash



Best Song Written for Visual Media

The Weeknd, "Earned It (Fifty Shades of Grey)"

Common & John Legend, "Glory"

Ellie Goulding, "Love Me Like You Do"

Wiz Khalifa feat. Charlie Puth, "See You Again"

Lady Gaga, "Til It Happens to You"



Best Instrumental Composition

Arturo O'Farrill, composer (Arturo O'Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra feat. Rudresh Mahanthappa), "The Afro Latin Jazz Suite"

Bob Mintzer, composer (Bob Mintzer Big Band), "Civil War"

David Balakrishnan, composer (Turtle Island Quartet), "Confetti Man"

Rich DeRosa, composer (University of North Texas One O'Clock Lab Band), "Neil"

Marshall Gilkes, composer (Marshall Gilkes & WDR Big Band), "Vesper"



Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

Ben Bram, Mitch Grassi, Scott Hoying, Avi Kaplan, Kirstin Maldonado & Kevin Olusola, arrangers (Pentatonix), "Dance of the Sugar Plum Fairy"

Paul Allen, Troy Hayes, Dwight Streets Levens, Evin Martin & J Moss, arrangers (Vocally Challenged), "Bruno Mars"

Armand Hutton, arranger (Committed), "Do You Hear What I Hear?"

Bob James, arranger (Bob James & Nathan East), "Ghost of a Chance"

John Fedchock, arranger (John Fedchock New York Big Band), "You and the Night and the Music"



Best Arrangement, Instruments, and Vocals

Maria Schneider, arranger (David Bowie), "Sue (Or in a Season of Crime)"

Shelly Berg, arranger (Lorraine Feather), "Be My Muse"

Patrick Williams, arranger (Patrick Williams feat. Patti Austin), "52nd & Broadway"

Otmaro Ruiz, arranger (Catina DeLuna feat. Otmaro Ruiz), "Garota De Ipanema"

Jimmy Greene, arranger (Jimmy Greene with Javier Colon), "When I Come Home"



Best Recording Package

Sarah Dodds, Shauna Dodds & Dick Reeves, art directors (Asleep At The Wheel), Still the King: Celebrating the Music of Bob Wills and His Texas Playboys

Alex Trochut, art director (Alagoas), Alagoas

Anita Marisa Boriboon and Phi Hollinger, art directors (Snoop Dogg), Bush

Brian Roettinger, art director (Florence & the Machine), How Big, How Blue, How Beautiful (Deluxe Edition)

Nathanio Strimpopulos and Jack White, art directors (Elvis Presley), My Happiness



Best Boxed or Special Limited Edition Package:

Susan Archie, Dean Blackwood and Jack White, art directors (Various Artists), The Rise and Fall of Paramount Records, Volume Two (1928-32)

Leif Podhajsky, art director (Of Monsters And Men), Beneath the Skin (Deluxe Box Set)

Sasha Barr & Josh Tillman, art directors (Father John Misty), I Love You, Honeybear (Limited Edition Deluxe Vinyl)

Stephen Kennedy & James Tilley, art directors (The Rolling Stones), Sticky Fingers (Deluxe Edition)

Doran Tyson & Steve Vance, art directors (Grateful Dead), 30 Trips Around the Sun

Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists), What A Terrible World, What A Beautiful World (Deluxe Box Set)



Best Album Notes

Joni Mitchell, Love Has Many Faces: A Quartet, A Ballet, Waiting to Be Danced (winner)

James P. Leary, Folksongs Of Another America: Field Recordings From The Upper Midwest, 1937-1946

Jeff Place, Lead Belly: The Smithsonian Folkways Collection

Ted Olson, Portrait of an American Singer

Ryan Barna, Songs of the Night: Dance Recordings, 1916-1925



Best Historical Album

Steve Berkowitz, Jan Haust, and Jeff Rosen, compilation producers; Peter J. Moore and Mark Wilder, mastering engineers (Bob Dylan and the Band),The Basement Tapes Complete: The Bootleg Series Vol. 11


Geri Allen, Jocelyn Arem, and Steve Rosenthal, compilation producers; Jamie Howarth and Jessica Thompson, mastering engineers (Erroll Garner), The Complete Concert By the Sea

Kevin Howes, compilation producer; Greg Mindorff, mastering engineer (Various Artists), Native North America (Vol. 1): Aboriginal Folk, Rock, And Country 1966-1985

Steven Lance Ledbetter and Nathan Salsburg, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists), Parchman Farm: Photographs and Field Recordings, 1947-1959

Mark Puryear, compilation producer; Pete Reiniger, mastering engineer (Fannie Lou Hamer), Songs My Mother Taught Me



Best Engineered Album (Non-Classical)

Dave O'Donnell, engineer; Ted Jensen, mastering engineer (James Taylor), Before This World

Maxime Le Guil, engineer; Bernie Grundman, mastering engineer (Melody Gardot),Currency of Man

Greg Kurstin and Alex Pasco, engineers; Emily Lazar, mastering engineer (The Bird and The Bee), Recreational Love

Shawn Everett, engineer; Bob Ludwig, mastering engineer (Alabama Shakes), Sound & Color

Steve Price, Jochem van der Saag, and Jorge Vivo, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Diana Krall), Wallflower



Producer of the Year, Non-Classical

Jeff Bhasker


Dave Cobb

Diplo

Larry Klein

Blake Mills



Best Remixed Recording, Non-Classical

CFCF, remixer (Daniel Hope), "Berlin By Overnight (CFCF Remix)"

Bill Hamel and Chad Newbold, remixers (JES, Shant, and Clint Maximus), "Hold On (Fatum Remix)"

Ryan Raddon, remixer (Galantis), "Runaway (U & I) (Kaskade Remix)"

André Allen Anjos, remixer (Odesza Featuring Zyra), "Say My Name (RAC Remix)"

Dave Audé, remixer (Mark Ronson feat. Bruno Mars), "Uptown Funk (Dave Audé Remix)"



Best Surround Sound Album

Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby & Norwegian Radio Orchestra), Amdahl: Astrognosia & Aesop

James Guthrie, surround mix engineer; James Guthrie & Joel Plante, surround mastering engineers; James Guthrie, surround producer (Roger Waters), Amused To Death


Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Øyvind Gimse, Anita Brevik, Nidarosdomens Jentekor & Trondheimsolistene), Magnificat

Erdo Groot, surround mix engineer; Erdo Groot, surround mastering engineer; Philip Traugott, surround producer (Paavo Järvi & Russian National Orchestra), Shostakovich: Symphony No. 7

Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Tove Ramlo-Ystad & Cantus), Spes



Best Engineered Album, Classical

Leslie Ann Jones, John Kilgore, Nora Kroll-Rosenbaum and Justin Merrill, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (George Manahan & San Francisco Ballet Orchestra), Ask Your Mama

Dmitriy Lipay, engineer; Alexander Lipay, mastering engineer (Ludovic Morlot, Augustin Hadelich & Seattle Symphony), Dutilleux: Métaboles; L'Arbre Des Songes; Symphony No. 2, 'Le Double'

Robert Friedrich, engineer; Michael Bishop, mastering engineer (Martin Pearlman, Jennifer Rivera, Fernando Guimarães & Boston Baroque), Monteverdi: Il Ritorno D'Ulisse in Patria

Byeong Joon Hwang & John Newton, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Charles Bruffy, Phoenix Chorale & Kansas City Chorale), Rachmaninoff: All-Night Vigil

Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Michael Stern & Kansas City Symphony), Saint-Saëns: Symphony No. 3, 'Organ'



Producer of the Year, Classical

Blanton Alspaugh

Manfred Eicher

Marina A. Ledin, Victor Ledin

Dan Merceruio

Judith Sherman



Best Orchestral Performance

Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra), Bruckner: Symphony No. 4

Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony), Dutilleux: Métaboles; L'Arbre des Songes; Symphony No. 2, 'Le Double'

Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra), Shostakovich: Under Stalin's Shadow - Symphony No. 10

Carlos Kalmar, conductor (The Oregon Symphony), Spirit of the American Range

Darrell Ang, conductor (New Zealand Symphony Orchestra), Zhou Long & Chen Yi: Symphony 'Humen 1839



Best Opera Recording

Donald Runnicles, conductor; Will Hartmann, Michaela Kaune and Jennifer Larmore; Magdalena Herbst, producer (Orchestra of the Deutsche Oper Berlin; Chorus of the Deutsche Oper Berlin), Janáček: Jenůfa

Martin Pearlman, conductor; Fernando Guimarães and Jennifer Rivera; Thomas C. Moore, producer (Boston Baroque), Monteverdi: Il Ritorno D'Ulisse In Patria

Yannick Nézet-Séguin, conductor; Diana Damrau, Paul Schweinester and Rolando Villazón; Sid McLauchlan, producer (Chamber Orchestra Of Europe), Mozart: Die Entführung Aus Dem Serail

Seiji Ozawa, conductor; Isabel Leonard; Dominic Fyfe, producer (Saito Kinen Orchestra; SKF Matsumoto Chorus & SKF Matsumoto Children's Chorus), Ravel: L'Enfant et les Sortilèges; Shéhérazade

Paul O'Dette and Stephen Stubbs, conductors; Karina Gauvin and Philippe Jaroussky; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Orchestra), Steffani: Niobe, Regina Di Tebe



Best Choral Performance

Bernard Haitink, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Anton Barachovsky, Genia Kühmeier, Elisabeth Kulman, Hanno Müller-Brachmann and Mark Padmore; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks), Beethoven: Missa Solemnis

Harry Christophers, conductor (Jeremy Budd, Grace Davidson, Ben Davies, Mark Dobell, Eamonn Dougan and Charlotte Mobbs; The Sixteen), Monteverdi: Vespers of 1610

Craig Hella Johnson, conductor (James K. Bass, Laura Mercado-Wright, Eric Neuville and Lauren Snouffer; Faith DeBow and Stephen Redfield; Conspirare), Pablo Neruda - The Poet Sings

Eric Holtan, conductor (Sara Fraker, Matthew Goinz, Thea Lobo, Owen McIntosh, Kathryn Mueller and Christine Vivona; True Concord Orchestra; True Concord Voices), Paulus: Far In The Heavens

Charles Bruffy, conductor (Paul Davidson, Frank Fleschner, Toby Vaughn Kidd, Bryan Pinkall, Julia Scozzafava, Bryan Taylor and Joseph Warner; Kansas City Chorale & Phoenix Chorale), Rachmaninoff: All-Night Vigil



Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

Tanja Tetzlaff, Christian Tetzlaff & Lars Vogt, Brahms: The Piano Trios

Eighth Blackbird, "Filament"

Nadia Shpachenko & Genevieve Feiwen Lee, "Flaherty: Airdancing For Toy Piano, Piano & Electronics"

Brad Wells & Roomful of Teeth, "Render"

Takács Quartet & Marc-André Hamelin, Shostakovich: Piano Quintet & String Quartet No. 2



Best Classical Instrumental Solo

Augustin Hadelich; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony), Dutilleux: Violin Concerto, L'Arbre Des Songes

Joseph Moog; Nicholas Milton, conductor (Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern), Grieg & Moszkowski: Piano Concertos

Kristian Bezuidenhout, Mozart: Keyboard Music, Vol. 7

Daniil Trifonov (The Philadelphia Orchestra), Rachmaninov Variations

Ursula Oppens (Jerome Lowenthal), Rzewski: The People United Will Never Be Defeated!



Best Classical Solo Vocal Album

Mark Padmore; Kristian Bezuidenhout, accompanist, Beethoven: An Die Ferne Geliebte; Haydn: English Songs; Mozart: Masonic Cantata

Joyce DiDonato; Antonio Pappano, accompanist, Joyce & Tony - Live From Wigmore Hall

Jonas Kaufmann; Antonio Pappano, conductor (Kristīne Opolais, Antonio Pirozzi & Massimo Simeoli; Coro Dell'Accademia Nazionale Di Santa Cecilia; Orchestra Dell'Accademia Nazionale Di Santa Cecilia), Nessun Dorma - The Puccini Album

Talise Trevigne; David Alan Miller, conductor (Orion Weiss; Albany Symphony), Rouse: Seeing; Kabir Padavali

Cecilia Bartoli; Diego Fasolis, conductor (I Barocchisti), St. Petersburg



Best Classical Compendium

New Budapest Orpheum Society; Jim Ginsburg, producer, As Dreams Fall Apart - The Golden Age Of Jewish Stage And Film Music (1925-1955)

George Manahan, conductor; Judith Sherman, producer, Ask Your Mama

Paul McCreesh, conductor; Nicholas Parker, producer, Handel: L'Allegro, Il Penseroso Ed Il Moderato, 1740

Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer, Paulus: Three Places Of Enlightenment; Veil of Tears & Grand Concerto

Nadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, producers, Woman at the New Piano



Best Contemporary Classical Composition

Gerald Barry, composer (Thomas Adès, Barbara Hannigan, Katalin Károlyi, Hilary Summers, Peter Tantsits & Birmingham Contemporary Music Group), Barry: The Importance Of Being Earnest

Andrew Norman, composer (Gil Rose & Boston Modern Orchestra Project), Norman: Play

Stephen Paulus, composer (Eric Holtan, True Concord Voices & Orchestra),Paulus: Prayers & Remembrances

Joan Tower, composer (Giancarlo Guerrero, Cho-Liang Lin & Nashville Symphony),Tower: Stroke

Julia Wolfe, composer (Julian Wachner, The Choir Of Trinity Wall Street & Bang On A Can All-Stars), Wolfe: Anthracite Fields



Best Music Video

A$AP Rocky, "LSD"

The Dead Weather, "I Feel Love (Every Million Miles)"

Kendrick Lamar, "Alright"

Taylor Swift feat. Kendrick Lamar, "Bad Blood"

Pharrell Williams, "Freedom"



Best Music Film

Alex Gibney, video director; Peter Afterman, Blair Foster, Mick Jagger & Victoria Pearman, video producers, (James Brown), Mr. Dynamite: The Rise of James Brown

Dave Grohl, video director; John Cutcliffe, Dave Grohl, John Ramsay, James A. Rota, John Silva, Gaby Skolnek & Kristen Welsh, video producers (Foo Fighters), Sonic Highways

Liz Garbus, video director; Liz Garbus, Amy Hobby, Jayson Jackson & Justin Wilkes, video producers (Nina Simone), What Happened, Miss Simone?

Sean Evans & Roger Waters, video directors; Clare Spencer & Roger Waters, video producers (Roger Waters), The Wall

Asif Kapadia, video director; James Gay-Rees, video producer (Amy Winehouse), Amy